Redakcja Polska

Ukraińskie czołgi będą serwisowane w gliwickim Bumarze

08.04.2023 09:47
Bumar-Łabędy i ukraińska firma Ukrobronprom utworzyły centrum technologiczne napraw należących do Ukrainy czołgów T-64 – poinformowała w piątek Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy gliwicka spółka.
Mer Mariupola twierdzi, że Ukraina szykuje kontrofensywę także na południu kraju
Mer Mariupola twierdzi, że Ukraina szykuje kontrofensywę także na południu krajufacebook.com/GeneralStaff.ua

Z czasem gliwickie zakłady mają serwisować i modernizować czołgi PT-91 i T-72 przekazane Ukrainie przez Polskę, są także brane pod uwagę jako ośrodek obsługi czołgów Leopard 2A4, którymi zachód wspiera Ukrainę.

"W Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy S.A. rozpoczęły się prace związane z realizacją zawartej umowy na remonty czołgów T-64. Porozumienie zostało podpisane pomiędzy spółką Polskiej Grupy Zbrojeniowej a ukraińskim koncernem Ukrobronprom" – przekazała PGZ.

Ukraińskie T-64 będą w Gliwicach serwisowane, naprawiane i przywracane do pełnej sprawności. Umowa przewiduje także współpracę w zakresie montażu, produkcji i "rozwoju łańcucha dostaw wozów T-64 wraz z innymi elementami procesu technologicznego".

Możliwy serwis T-72, PT-91 i Leopardów

W dłuższej perspektywie planowana jest także kooperacja przy serwisowaniu czołgów T-72 i PT-91, przekazanych przez Polskę stronie ukraińskiej. PGZ poinformowała, że "rozważana jest również możliwość prowadzenia wspólnych prac przy serwisie czołgów z rodziny Leopard 2, przekazanych Ukrainie przez międzynarodową koalicję".

Jak zaznaczyła Grupa, wybór Bumaru-Łabędy na partnera tej umowy wynika z bogatego doświadczenia gliwickiej spółki w obsłudze i modernizacji czołgów rodziny T, w tym T-72 i PT-91. Grupa przypomniała, że dzięki programowi modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL na potrzeby Wojska Polskiego firma uzyskała "wiedzę, zaplecze techniczne i doświadczenie" niezbędne do obsługi Leopardów.

Czołgi odzyskają zdolność bojową

"Gliwickie Zakłady Mechaniczne gotowe są utworzyć hub dla remontów sprzętu pancernego wykorzystywanego przez armię ukraińską" – zapewniła cytowana w informacji PGZ prezes ZM Bumar-Łabędy Edyta Szymańska. "Ponad 70-letnie doświadczenie Zakładu w zakresie zarówno produkcji, jak i prowadzeniu przeglądów, remontów, doposażenia oraz modernizacji sprzętu pancernego będzie stanowiło kluczową pomoc w utrzymaniu zdolności obronnych wojsk Ukrainy" - dodała. Zadeklarowała, że trafiające do Bumaru-Łabędy czołgi będą odzyskiwały wymaganą gotowość bojową.

"Jesteśmy wdzięczni naszym polskim partnerom za pomoc w zwiększeniu liczby sprzętu pancernego dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Każda taka umowa międzynarodowa integruje nas w ramach łańcuchów produkcyjnych krajów członkowskich NATO" — zaznaczył dyrektor generalny Ukroboronpromu Jurij Husjew.

Porozumienie o współpracy przy serwisie czołgów T-64 to kolejne polsko-ukraińskie porozumienie związane z bronią pancerną. W czasie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce zostały podpisane zostały m.in. porozumienie o współpracy przy produkcji amunicji czołgowej 125mm oraz list intencyjny w sprawie sprzedaży stronie ukraińskiej kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.


IAR/PAP/dad

Polska i Ukraina wspólnie będą produkować amunicję czołgową

06.04.2023 14:51
Polska Grupa Zbrojeniowa i ukraińska spółka ARTeM podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie zawarły porozumienie o współpracy przy produkcji amunicji czołgowej. Porozumienie pozwoli zwiększyć zakres naszego wsparcia dla Ukrainy - powiedział prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Polska wraz z krajami bałtyckimi chce sankcji na Rosję w energetyce jądrowej, ale dopuszcza wyjątki

07.04.2023 09:22
Polska i kraje bałtyckie domagają się sankcji UE na Rosję w energetyce jądrowej, w tym na Rosatom, ale dopuszczają wyjątki, by uzyskać akceptację całej unijnej 27-mki. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała propozycję Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w tej sprawie przekazaną Komisji Europejskiej.

Rosjanie majstrowali przy słowackich MiG-ach? Samoloty poleciały na Ukrainę

07.04.2023 15:54
Ministerstwo Obrony Słowacji twierdzi, że rosyjscy technicy, którzy jeszcze w 2022 r. byli obecni w bazie lotniczej Sliač, celowo uszkodzili słowackie myśliwce MiG-29. W maszynach wykryto usterki pojawiające się jedynie w częściach, do których dostęp mieli wysłannicy z Kremla. Samoloty przekazano w sierpniu 2022 r. na Ukrainę.